על ׳קולות מחולות׳

אנחנו שומעים הרבה על מבקשי המקלט, על הפליטים, אבל מעט מדי שומעים אותם, מה יש להם לומר. כפי שאומר אסייס מאריתריאה: "אמרו עלינו שאנחנו סרטנים, שאנחנו פושעים, שאנחנו מביאים מחלות, אני מזמין אתכם לבוא לדבר איתי, לשמוע את הסיפור שלי, אתם תראו שאני אחד בדיוק כמוכם, בן אדם, שרוצה לחיות".

'קולות מחולות' הוא פרויקט המבקש לתת קול ובמה לאלפי מבקשי מקלט ופליטים שכלואים במתקני הכליאה 'חולות' ו'סהרונים'. לא רבים באמת מכירים את הסיפורים האנושיים והחוויות העומדים מאחורי מילים גבוהות כמו 'מתקן שהייה', 'פליטים', או 'מבקשי מקלט'. קשה יותר לשנוא, לפחד ולגרש את מי שמביטים בעיניו ושומעים את סיפורו, גם אם לרגע. מה עובר בראשו של מי שנכלא ללא משפט, כשכל פשעו הוא שברח וניצל מתופת ועינויים? מה מרגיש אדם שהצליח בקושי רב להתחיל לבנות חיים חדשים, כאשר הוא נתלש מהם ומושם בלב המדבר, במטרה המוצהרת: "להמאיס עליו את חייו"? ב'קולות מחולות' אספנו ציטוטים קצרים המיועדים להפצה ברשתות החברתיות, מתוך ראיונות עם מבקשי מקלט ופליטים מאריתראיה וסודן הכלואים ב'חולות' וב'סהרונים'.

מה אפשר לעשות? פשוט, לבחור ציטוט, להעתיק ולהדביק בפייסבוק או בטוויטר - כי לא ניתן שישתיקו את קולות הכלואים בחולות.

תנו את הקול שלכם למי שאינו נשמע Lend your voice to the voiceless

הפרויקט משותף למוקד לפליטים ולמהגרים, האגודה לזכויות האזרח, רופאים לזכויות אדם – ישראל, א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל, אמנסטי אינטרנשיונל –ישראל, ספריית גן לוינסקי, קו לעובד ופעילים למען פליטים.